Jūrmalas kultūrvēstures krātuve apkopo nozīmīgāko ēku un vietu pārskatu, kā arī ar tiem saistīto cilvēku vizītkartes.

34 - Antons Avens 1884-1977

Vārds Uzvārds Antons Avens
Dzīves dati 1884-1977

Apraksts

Latviešu valodas un literatūras skolotājs Antons Avens (1884, Vecpiebalgas Krievēnos-1977, Dubultos) beidzis Vecpiebalgas draudzes skolu, Cēsu pilsētas skolu un skolotāju kursus. Strādājis par skolotāju Cirstos, Ērgļos, Lejasciemā, no 1922. gada Jūrmalas ģimnāzijā un Bulduru dārzkopības skolā, pēckara gados Jūrmalas vidusskolā un Rīgas 21. vidusskolā Pumpuros. 1952. gadā aizgāja pensijā, mira 1977. gada 4. oktobrī, atdusas Vecdubultu kapos.

 Rakstīja humoreskas (pseidonīms Antons Žebērklis), recenzijas, apcerējumus par skolu, literatūru un sabiedriskiem jautājumiem, atmiņas par brāļiem Kaudzītēm un Aspaziju. Kopš 1928. gada dzīvoja Z. Meierovica prospektā, pretī Aspazijas mājai.

Kā 2008. gadā TV raidījumam „Ielas garumā” stāstīja Dagnija Sniķere, iepretim Valentīna Jēkabsona vecāku vasarnīcai atradās Rambu nams, kurā ilgus gadus te dzīvoja skolotāji Antons un Mīle Aveni. Viņu ģimenē auga divi bērni: Maija un Indulis. Kara beigās Indulis mācījās 12. klasē un visus šīs Dubultu ģimnāzijas klases zēnus iesauca izpalīgu dienestā. Un šis izpalīgu dienests katram beidzās citā pasaules malā.

Indulim tas beidzās Austrālijā. Šajā mājā Indulis spēlēja vijoli, jo viņš gatavojās mūziķa karjerai. Kad viņš vecākiem atrakstīja par savu atrašanos Austrālijā, vecāki būdami skolotāji ārkārtīgi bažījās par iespējām atlaist viņus no darba un lūdza viņam rakstīt uz attālu radinieku adresi Rīgā, kā bija vienojušies. Bet diemžēl tā bija pēdējā vēstule, ko viņi saņēma no Induļa. Citu vēstuļu nebija. 

Atsauces

Papildinājumi

Pielikumi